Arhiiv kuude lõikes: juuli 2014

Volframist “sihtmärgi” (target) 4 kaudse panuse tööpaketi tegemiseks oodatakse viimaseid huviavaldusi 18. juulini

Ettevõtted, kes arvavad, et suudaksid ja tahaksid kaasa lüüa sihtmärgi heelium-jahutussüsteemi, füüsilise volfram-ketta, prootonkiire aparatuuri “pistiku” (kiirgus-varje) või prootonkiire akna kavandamisel ja loomisel. Huvitatutel palume ühendust võtta John Haines’iga ESS-st hiljemalt 18. juulil 2014 või Eesti ESS ILO-ga veidi varem.

Esimene Eesti kaudse panuse leping on allkirjastatud

Professor Jörg Pieperi töörühm Tartu Ülikooli Füüsika Instituudis on 2014 juuli alguses jõudnud ametliku kokkuleppeni ESS-iga esimese Eesti-poolse in-kind panuse osas. Leping hõlmab üldisemat kokkulepet TÜ ja ESS-i vahel, mis jääb kehtima ka teiste Tartu Ülikooli juhitud ESS in-kind projektide korral.

Prof. Pieperi töörühm koostab katseseadet impulss-laseriga ergastatud biomolekulide struktuuri ajalise muutuse mõõtmiseks neutronkiirgusega.

ESS sai ehituseks rohelise tule

Euroopa Neutronkiirguse Allikas (ESS) on lõpuks saanud heakskiidu ehituse alustamiseks. Lundi ehitatava teaduskeskuse nurgakivi asetatakse varasügisel.

ESS-i, mis saab olema üks Euroopa suurimaid uusi rajatisi, liikmesriigid on lõpuks jõudnud kokkulepeteni ehituse rahastamiseks. Heakskiit ehitusega edasiminekuks tuleb pärast kuid kestnud läbirääkisi ja Saksamaa teadet, et on valmis ehitust rahastama 11% ulatuses kogueelarvest, millest on planeeritud 1.84 miljardit eurot.

Ehitus peaks algama 2014 varasügisel ning lõppema 2019 aasta lõpuks. Rootsi keskkonna kohus kiitis samuti hiljuti heaks ESS-i ehituse Lundi põhjaossa ning juriidilisest vaatenurgast on samuti kõik ehituseks valmis – ja mitte ainult Lundis, vaid teadlased üle Euroopa ootasid selget signaali ehituse alustamise kohta.

Liikmesriikide protsentuaalse panused on plaanitud järgnevalt:

Riik Osalusprotsent
Rootsi 35%
Taani 12.5%
Saksamaa 11%
Ühendkuningriik 10%
Prantsusmaa 8%
Itaalia 6%
Hispaania 5%
Šveits 3.5%
Norra 2.5%
Poola 2%
Ungari 1.5%
Tšehhi 0.3%
Eesti 0.25%
Selgitamisel 2.5%
Kokku 100%

Läbirääkimised käivad Läti, Leedu ja Hollandiga. Tähelepanu väärib Eesti näiliselt väike panus, mis elaniku või SKP ühiku kohta arvestades on siiski märkimisväärselt suur. Sellise suure panuse efektiivseks tegemiseks oleks Eesti majanduse, teaduse ja ettevõtete jaoks oluline leida endale võimalikult palju osalemisvõimalusi ESS-i ehitusel.

Rohkem infot.

Järgmine ESS infopäev ettevõtetele toimub sügisel*

EAS-iga on olemas esialgne kokkulepe, et samal päeval ESA ja EUMETSATi infopäevaga toimub ka ESS-i võimaluste tutvustamine Eesti ettevõtetele, kuna sihtgrupp ja institutsionaalse ekspordi teema on sama. Kuupäev on täpsustamisel.

*28.08.2014 täiendus: ilmselt oleks efektiivne (suurema kuulajaskonna huvides) see kuupäev kevadesse lükata.