ESS sai ehituseks rohelise tule

Euroopa Neutronkiirguse Allikas (ESS) on lõpuks saanud heakskiidu ehituse alustamiseks. Lundi ehitatava teaduskeskuse nurgakivi asetatakse varasügisel.

ESS-i, mis saab olema üks Euroopa suurimaid uusi rajatisi, liikmesriigid on lõpuks jõudnud kokkulepeteni ehituse rahastamiseks. Heakskiit ehitusega edasiminekuks tuleb pärast kuid kestnud läbirääkisi ja Saksamaa teadet, et on valmis ehitust rahastama 11% ulatuses kogueelarvest, millest on planeeritud 1.84 miljardit eurot.

Ehitus peaks algama 2014 varasügisel ning lõppema 2019 aasta lõpuks. Rootsi keskkonna kohus kiitis samuti hiljuti heaks ESS-i ehituse Lundi põhjaossa ning juriidilisest vaatenurgast on samuti kõik ehituseks valmis – ja mitte ainult Lundis, vaid teadlased üle Euroopa ootasid selget signaali ehituse alustamise kohta.

Liikmesriikide protsentuaalse panused on plaanitud järgnevalt:

Riik Osalusprotsent
Rootsi 35%
Taani 12.5%
Saksamaa 11%
Ühendkuningriik 10%
Prantsusmaa 8%
Itaalia 6%
Hispaania 5%
Šveits 3.5%
Norra 2.5%
Poola 2%
Ungari 1.5%
Tšehhi 0.3%
Eesti 0.25%
Selgitamisel 2.5%
Kokku 100%

Läbirääkimised käivad Läti, Leedu ja Hollandiga. Tähelepanu väärib Eesti näiliselt väike panus, mis elaniku või SKP ühiku kohta arvestades on siiski märkimisväärselt suur. Sellise suure panuse efektiivseks tegemiseks oleks Eesti majanduse, teaduse ja ettevõtete jaoks oluline leida endale võimalikult palju osalemisvõimalusi ESS-i ehitusel.

Rohkem infot.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga